پری فشار خون

بیماری مرموز اما مهار شدنی

 

مقدمه : از منظر اصطلاحات پزشکی ، فشار خون ، نیرویی است که خون بر هر واحد از سطح رگ وارد می سازد. این نیرو توسط قلب تامین می گردد. بنابر این صرفا منظور از خود عبارت فشار خون ، بیماری نیست . تصویر زیر را ملاحظه فرمایید :

معنای عبارت فشار خون


فشار خون دائما در جریان هر دوره گردشی فعالیت قلب ، در حال تغییر است.

به گونه ای که بالاترین میزان این فشار را ، فشار سیستولیک و کمترین مقدار آن را فشار دیاستولیک می نامند.

در اصل و با بیان علمی تر، نیروئی که خون در اثر فعالیت انقباضی قلب بر جدار شریانها وارد می سازد فشار سیستولیک و فشاری که در اثر حالت انبساطی قلب پدیدار می شود و سبب بازگشت خون از جریان محیطی به درون حفرات قلبی می گردد،فشار دیاستولیک نامیده می گردد.

واحد سنجش این مقادیر بر حسب میلی متر جیوه است. به تصویر زیر دقت کنید :

فشار سیستولیک و دیاستولیک


پری فشار خون

عبارت پری فشار خون یا پرفشاری خون  نام یک بیماری است. پری فشار خون (Hypertension) مهمترین مسئله بهداشتی در کشورهای پیشرفته است. این اختلال شایع ، معمولا بدون علامت بوده و به آسانی هم قابل تشخیص است. اگر این بیماری درمان نشود ، می تواند خطرناک و یا کشنده باشد.

 

 

بیماری پری فشار خون

 

 

 علل و عوامل ایجاد / موثر بر بیماری پرفشاری خون

در اکثر موارد علت مشخصی برای پیدایش این بیماری یافت نمی شود ولی به هر حال طی تحقیقات و مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته تاثیر عواملی همچون: نژاد ، سن و جنس در پیدایش و روند بیماری مشهود بوده است. به گونه ای که خطر بروز بیماری در سنین بعد از 50 سالگی در افرادی که به هیچ وجه سابقه ای از چنین بیماری نداشته اند ، افزایش می یابد.

از دیگر مواردی که در روند تغییرات کیفی و نحوه پاسخ به درمان بیماری پری فشار خون موثر می باشند ، می توان به مصرف سیگار ، بیماری دیابت ، مصرف بی رویه الکل ، افزایش وزن ، بالا بودن میزان کلسترول خون و همچنین وجود بیماریهای زمینه ای قلبی-عروقی مانند حملات (انفارکتوس ها) و نارسائیهای قلبی مزمن نام برد. به تصویر زیر دقت کنید :

عوامل موثر بر بیماری فشار خون

 

عوارض پری فشار خون

این بیماری مرموز در صورت غفلت و عدم تشخیص به موقع می تواند اثرات و عوارض بسیار نامطلوب و بالقوه خطر آفرینی را سبب گردد. مهمترین عارضه پری فشار خون ، سفت شدن جداره رگها ( آتروسکلروز ) است.

به طور کلی فشار خون بالا در صورت عدم درمان مناسب ، سه ارگان مهم را هدف قرارداده و اثرات نامطلوبی بر جای می گذارد:

1-     اثرات پری فشار خون برقلب:

بزرگ شدن قلب ، نارسائی احتقانی قلب ، انفارکتوس قلبی و در نهایت احتمال بروز حوادث قلبی عروقی و مرگ های ناگهانی.

تاثیر فشار خون بالا بر قلب

 

 

2-     اثرات عصبی پر فشاری خون:

الف) ضایعات تخریبی بر روی شبکیه چشم که می تواند منجر به تغییر دید ، تاری دید و یا حتی نابینایی شود.

ب) اختلال فعالیت در سیستم عصبی مرکزی (CNS):

شامل سردرد ، گیجی ، وزوزگوش ،تاری دید و در موارد حاد حوادث عروقی و خونریزیهای مغزی (انفارکتوس مغزی).

تاثیر فشار خون بالا بر چشم یا سیستم عصبی مرکزی

 

 

3-     اثرات بالا بودن فشار خون بر کلیه:

می توان به عدم فعالیت مناسب کلیه ( پیدایش خون و یا پروتئین در ادرار و در نهایت بروز نارسایی کلیه ) اشاره نمود.

 

تاثیر فشار خون بالا بر قلب

 

 

 

 

در سالهای اخیر،سازمان بهداشت جهانی ، محور اصلی فعالیتهای خود را بر پیشگیری از بروز بیماری ها قبل از ابتلا و درمان آنها متمرکز ساخته است. همانطور که اشاره شد ، فشار خون، معیاری حیاتی و پایه جهت تعیین سطح افراد جامعه است.


پایش و سنجش فشار خون امرن

 

به همین جهت سنجش و پایش فشار خون چه توسط پزشک و چه توسط خود فرد ، نقشی مهم در کشف بیماری پری فشار خون دارا می باشد و از سوی دیگر ، این بیماری مرموز با توجه به عدم بروز نشانه های واضح و پر سرو صدا در بیمار و عوارض و اثرات بالقوه خطر آفرین آن ، در صورت تشخیص زود رس و اقدام جهت درمان مناسب به راحتی قابل کنترل است.

از این رو پایش های منظم فشار خون از ساده ترین و در عین حال اساسی ترین روشها جهت پیشگیری از پیدایش اثرات نامطلوب این بیماری بر روی سایر ارگانهای بدن بشمار می آید.

 

پایش و سنجش فشار خون امرن

 

سنجش فشار خون

برای اندازه گیری فشار خون راهها و روشهای مختلفی وجود دارد.

به ویژه که با پیشرفت روز افزون علوم و ورود فن آوری های نوین به عرصه های پزشکی و ابداع وسائل کمک پزشکی دقیق و قابل اعتماد ، اندازه گیری فشار خون توسط خود فرد را بسیار آسان و دست یافتنی ساخته است.

 

اما باید دانست که...

مقادیر سیستولیک و دیاستولیک فشار خون ، تحت تاثیر عوامل متعددی قابل تغییر هستند نظیر فعالیتهای بدنی ، اضطراب در خوردن و نوشیدن و یا حتی وضعیت بدن در حین سنجش.

حتی زمان اندازه گیری فشار خون در طی شبانه روز هم از عوامل تاثیر  گذار است به گونه ای که معمولا فشار خون صبحها پایین تر از ساعات بعدازظهر و یا پایانی روز است.

جالب است بدانید مقادیر فشار خون حتی در فصول گرم مانند تابستان کمتر از فصول سرد سال است.

 

در جداول زیر ، میزان نرمال و غیر نرمال فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را ملاحظه می فرمایید. نرمال ترین رنج این مقادیر ، 120 بر روی 80 ( و یا بصورت مصطلح 12 روی 8 ) می باشد :

چارت مقادیر نرمال و غیر نرمال خطرناک فشار خون

 

 

همین جدول را بطور خلاصه میتوان چنین در نظر گرفت :

levels of blood pressure

Grade

Systolic (mmHg)

Diastolic (mmHg) 

Normal

Less than 120

Less than 80

High normal

120-139

80-89

Mild hypertension

140-159

90-99

Moderate hypertension

160-179

100-109

Severe hypertension

Greater than or equal to 180

Greater than or equal to 110

 

 

 

 

 

 


 

جدول مقادیر نرمال و غیر نرمال خطرناک فشار خون 

 

به همین علت و با اطلاع از مسائل فوق توصیه می کنیم قبل از تهیه وسائل فشارسنج شخصی و اقدام جهت اندازه گیری فشار خون در منزل ، با پزشک معالج خود مشورت نمایید. پزشک شما باتوجه به سابقه پزشکی خاص و آگاهی از بیماریهای احتمالی ، داروهای مصرفی و کلیه حالات جسمی و روحی شما ، محدوده صحیحی از مقادیر سیستولیک و دیاستولیک فشار خونتان را به شما ارائه می نماید که تغییرات احتمالی این مقادیر در محدوده مورد نظر ، طبیعی و سازگار با شرایط شخص شما می باشد.

اندازه گیری فشار خون توسط پزشک

 

 

همچنین پزشک متخصص حدود بحرانی و خطر آفرین را هم به شما گوشزد خواهد نمود.

سپس قادر خواهید بود با تهیه یک دستگاه فشارسنج دقیق و قابل اطمینان ، اقدام به سنجش فشار خون خود به طور منظم در منزل نمایید.

 

 

 اندازه گیری فشار خون در منزل

فوائد سنجش فشار خون بصورت شخصی در منزل:

اندازه گیری فشار خون در منزل توسط خود فرد از چند جهت توصیه می شود ، اول آنکه معمولا میزان فشار خون هنگام مراجعه به پزشک ، به طور خود به خود تحت تاثیر شرایط محیطی استرس زا کمی بالا خواهد رفت و دوم اینکه سنجش فشار خون آن هم فقط یکبار توسط پزشک ، معیار چندان دقیقی برای دستیابی به محدوده ای قابل اعتماد نخواهد بود. اندازه گیریهای منظم فشار خون و در نتیجه تصمیم گیری صحیح تر توسط پزشک معالج در موارد بروز بیماری پر فشار خون و نیز بهترین روش جهت پایش نحوه اثر بخشی درمانهای صورت گرفته می باشد.

 Iran Omron health care

شرکت omron امرن با توجه به اهداف عالی خود در راستای بالا بردن سطح سلامت و کیفیت مطلوب زندگی افراد جامعه و تاکید ویژه بر طب پیشگیری و ترویج آن، با تکیه بر تجارب درخشان گذشته و بهره گیری از جدیدترین فن آوریها در زمینه علوم الکترونیک و مهندسی پزشکی و نیز رعایت برترین استانداردهای جهانی، طیف وسیعی از دستگاههای دقیق سنجش و پایش عوام اصلی و موثر در روند سلامت نظیر فشارسنج ، تب سنج و صدها وسیله دیگر را به دنیای پزشکی عرضه نموده است.

 

فشار سنج بازوئی و مچی امرن به عنوان دقیق ترین دستگاههای اندازه گیری فشار خون در سراسر دنیا ، مورد تائید معتبرترین مجامع علمی بین المللی نظیر انجمن جهانی فشارخون(WHL) وابسته به سازمان بهداشت جهانی ، (WHO) انجمن فشار خون بریتانیا (BHS) و نیز انجمن ارزیابی لوازم پزشکی  آمریکا (AAMI) می باشند. تاییدیه های بالینی (Clinical Validity) ارزشمند این دستگاهها نشان دهنده حساسیت و تخصصی بودن دقت سنجش مقادیر فشار خون و برابری این نتایج با نمونه های جیوه ای و عقربه ای است. همه این عوامل سبب شده است تا هم اکنون امرن بیش از 65% سهم بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد.

امرن Omron راهبر بازار در حوزه تولید دستگاه های فشار خون خانگی و حرفه ای است.این شرکت موفق شد تا سپتامبر 2009 ( معادل شهریورماه 88 ) ، صد میلیون دستگاه فشار سنج بازوئی و مچی به فروش برساند و عنوان پرفروشترین فشار سنج جهان را از آن خود کند .علاوه بر فشار سنج ، امرن Omron در تولید سایر تجهیزات پزشکی ، از شهرت خاصی برخوردار است. از دیگر محصولات این شرکت می توان به نبولابزرهای خانگی و بیمارستانی، تب سنج ، الکترو کاردیوگراف ، تنس یا ماساژور ، گام شمار ، دستگاه سنجش چربی ، ترازو دیجیتال خانگی و سنجش قند خون اشاره کرد. این دستگاه ها به دلیل عمر بالا و نگهداری آسان ، از محبوبیت بالایی برخوردارند.

این شرکت جوایز متعدد جهانی را به دلیل نوآوری در طراحی بسیاری از محصولاتش بدست آورده است.

 

پر فروش ترین دستگاه فشار خون در دنیا