کابل نئون قابل انعطاف EL Wire الوایر (ElWire ) نوعی سیم با قابلیت انعطاف پذیری مناسب می باشد که از خود نور ساطع کرده و به دلیل اینکه نور به صورت یکنواخت از سطح آن منتشر می شود میتواند در موارد بسیاری مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات محصول Electroluminescent Wire 

قابل انعطاف
ضد آب ( در آب بدون مشکل کار می کند )
مصرف بسیار کم انرژی
عدم تولید گرما در هنگام روشن بودن
نور ملایم و یکنواخت در طول سیم
قابلیت برش به اندازه های دلخواه را دارد ولی باید جهت اتصال مجدد موارد عایق بندی کاملآ رعایت شود
قابل استفاده در تزئینات داخلی و خارجی ( indoor & outdoor )
طول عمر بالا از 5000 تا 10000 ساعت
عرضه شده در قطرهای مختلف به عنوان مثال 1.3MM 2.3 MM 3.2MM 5.0MM میلیمتر = MM
عرضه شده در رنگهای مختلف از جمله سفید ( یخی ) , فیروزه ای ( Aqua ) , آبی ,  سبز فسفری , نارنجی  , زرد لیمویی ( Lemon ), قرمز , صورتی , بنفش , آبی تیره

الوایر / ای ال وایر / کابل فسفری / کابل نئون


اغلب استفاده این محصول جهت تزئین هر وسیله ای در مکانهایی با نور کم می باشد ولی در مواردی نیز جهت حفظ ایمنی در مکانهای تاریک به کار برده می شود ; بعنوان مثال اگر در تزئین دوچرخه به کار برده شود علاوه بر اینکه جلوه ای خاص در تاریکی شب ایجاد می کند باعث می شود دوچرخه دیده شده و از تصادفات در شب پیشگیری شود.

به دلیل انعطاف پذیری مناسب , مصرف کم انرژی , نور سرد ( گرما تولید نمی کند ) و فانتزی و همچنین ضد آب بودن این محصول , می توان طیف گسترده ای برای استفاده از آن در نظر گرفت.

اینگونه سیمها برای روشن شدن نیاز به یک منبع تغذیه ( مبدل / اینورتر inverter ) دارند تا بوسیله بالا بردن ( تنظیم ) فرکانس و ولتاژ , انرژی مورد نیاز جهت ساطع کردن نور تامین شود.

عبارات مصطلح در باره این محصول : الوایر EL Wire ( ال وایر ) , سیم درخشنده فسفری , نئون انعطاف پذیر , سیم الکترونیکی شب تاب و سیم نور پردازی.

شایان ذکر است این محصول برای استفاده در محیطهایی با نور کم و یا تاریک ساخته شده است و در روشنایی روز و یا نور زیاد جلوه خود را نشان نمی دهد.

 

 

 

 

کاربردهای متنوع الوایر EL Wire

کاربردهای صنعتی از قبیل استفاده در نورپردازی داخل تابلوهای برق ، رک سرور و شبکه

تزئینات داخلی ماشین از قبیل جلو داشبورد , رو دری ها , شیشه عقب ماشین و ...

تزئینات خارجی ماشین از قبیل دور چراغهای جلو HeadLights , روی بدنه

کار روی دوچرخه , موتورسیکلت , اسکیت , اسکوتر و ...

تزئین آکواریوم و حوضچه های زینتی و موارد مشابه

دکوراسیون داخلی مانند داخل اتاق خواب ، راهرو ها ، سالنهای پذیرائی ، رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و ...

تزئین و نورپردازی اشیا مانند سبد یا دسته گل ، دور قاب عکس حاشیه میز و کمد و ...

کار روی لباس و کلاه و کیف و کفش ( مناسب برای جشنها و ... )

و صدها کاربرد متنوع دیگر.

 

کاربرد الوایر / ای ال وایر / کابل فسفری / کابل نئون

 

نکات مهم درباره ای ال وایر EL Wire

  • توجه داشته باشید که هر چه طول سیم الوایرEL Wire ) بیشتر باشد ولتاژ ضعیفتر و نور تولید شده کمتر خواهد بود. گرچه در متراژ زیر 10 متر این مساله زیاد محسوس نمیباشد.
  • اگر تمایل به برش سیم داشته باشید این نکته را مد نظر داشته باشید که تمامی اتصالات پوشیده شده باشند و انتهای سیم با سرپوش بسته شده باشد تا جریان تولید شده به محیط بیرون ( توسط هادی های برق ) منتقل نشود.
  • در صورتی که این محصول را در محیطهای خارجی استفاده می کنید که روزها در معرض نور خورشید است توجه داشته باشید که از عمر مفید سیم کاسته خواهد شد.
  • سعی کنید از تایش مستقیم نور خورشید به کابل ای ال وایرEL Wire ) جلوگیری کنید زیرا به مرور زمان هم لایه PVC  آسیب می بیند و هم لایه فسفری داخلی کارایی خود را از دست می دهد.

کاربرد الوایر / ای ال وایر / کابل فسفری / کابل نئون

 

ساختار الوایرEL Wire )

 

سیم نورپردازی یا سیم درخشنده فسفری الوایرEL Wire ) یک سیم مسی نازک است که سطح آن با لایه ای از فسفر پوشده شده است و سیم بسیار نازکتر دیگری روی سطح فسفر به صورت مارپیچ تابیده شده است .

پس از آن بر روی این سطح یک لایه شفاف قرار گرفته و این سطح نیز با لایه رنگی دیگری از جنس PVC   جهت تعیین رنگ سیم آغشته شده است.  در شکل زیر به وضوح ساختار الوایرEL Wire ) با اجزاء آن مشخص شده است :

 

الوایر / ای ال وایر / کابل فسفری / کابل نئون

پتانسیل الکتریکی جریان متناوب از حدود 90 تا 220 ولت با فرکانس500 تا 2000 هرتز بر روی ساختار سیم اعمال می شود تا سیم الوایرEL Wire ) شروع به نور افشانی کند. این جریان دقیقآ بین هسته مرکزی سیم ( یعنی سیم مسی که در هسته قرار گرفته است) و سیم نازکی که روی لایه فسفری را احاطه کرده است اعمال می شود.

این سیم می تواند مثالی باشد از یک خازن هم محور با ظرفیت خازنی 1 nF در هر پا ( حدود سی سانتیمترFoot ) که شارژ و تخلیه سریع و متناوب آن باعث تحریک فسفر و در نتیجه متساعد کردن نور می شود.

طیق رنگهایی که فسفر به تنهایی از خود ساطع می کند محدود است بنابراین جهت تعیین رنگ مورد نظر در الوایرEL Wire ) از یک لایه جداگانه که همان لایه رنگی پی وی سی PVC می باشد استفاده می شود.

 

 

جهت روشن شدن سیم الوایرEL Wire ) به این موارد نیاز داریم :

 

  • منبع تغذیه (برق شهری ، باطری ، برق خودرو و ...)
  • سیم نورپردازی الوایرEL Wire )
  • مبدل یا درایور الوایر ( EL Wire Inverter   )
  • رابط ها ( Connectors   )
  • روکش حراراتی جهت عایق بندی اتصالات ( Heat shrink tubing )
  • سرپوش جهت محافظت از قسمت پایانی سیم (End Caps   )

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، با تلفنهای واحد فروش شرکت امرن الکتریک ( داخلی 107 ) تماس حاصل فرموده یا از وبسایت اختصاصی الوایر به آدرس www.ELWire.ir دیدن فرمایید