هنوز مدت زیادی از تعطیلی اتاق گفتگو ( چت روم Chat room ) های یاهو Yahoo نگذشته که شرکت مایکروسافت در اقدامی تعجب برانگیز اعلام کرده که  ارائه خدمات پیام‌رسان (مسنجر) ویندوز یا MSN Messenger را از ١٥ مارس متوقف می‌کند.

مایکروسافت در ایمیلی  به کاربرانش اعلام نموده که در این روز (15 مارس 2013 ) شناسه‌های کاربری پیام‌رسان ویندوز از کار می‌افتند و کاربران بالطبع باید از سرویس اسکایپ Skype استفاده کنند.

در این ایمیل از کاربران دعوت شده که پیش از از کار افتادن پیام‌رسان ویندوز MSN Messenger استفاده از گزینه جایگزین اسکایپ Skype را آغاز کنند و با ویژگی‌های آن آشنا شوند.

اسکایپ جایگزین ام اس ان مسنجر می شود

شایان ذکر است مایکروسافت در اکتبر ٢٠١١ اسکایپ را به بهای ٨.٥ میلیارد دلار خرید و تعطیلی پیام‌رسان ویندوز در پی این امر اتفاق می‌افتد.
پیش از این هم برای کاربران امکان به روزرسانی پیام‌رسان ویندوز ام اس ان MSN Messenger به اسکایپ و همچنین ورود به اسکایپ با همان شناسه کاربری ویندوز فراهم شده بود.

MSN Messenger

سرویس پیام‌رسان ویندوز که با نام ام‌اس‌ان مسنجر (MSN Messenger) شناخته می‌شود، از سال ١٩٩٩ آغاز به کار کرده بود. تخمین زده می‌شود که ماهانه نزدیک به ٣٠٠ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.

البته ارائه خدمات پیام‌رسان ویندوز در چین متوقف نمی‌شود، چرا که توافق جداگانه‌ای در این باره وجود دارد.

پیشتر برخی از کاربران ابراز نگرانی کرده بودند که تحولات تازه اسکایپ حوزه شخصی آنان را به خطر می‌اندازد و اطلاعاتشان را به راحتی در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهد. اسکایپ این اتهام را رد کرده بود.

برخی از دست اندرکاران معتقدند تعطیلی چت رومهای یاهو Yahoo Chat rooms و مسنجر ویندوز MSN Messenger به دلیل عدم توجیه اقتصادی و ضرر و زیان ناشی از هزینه های بدون بازگشت این امکانات برای دو شرکت یاهو و مایکروسافت به وقوع پیوسته است.

گفتنی است در اواخر عمر چت رومهای یاهو ، این فضای مجازی کارکرد مفید خود را بعنوان تالارهای گفتگو در حوزه های تفکیک شده تخصصی از دست داده و تبدیل به مکانی برای تبلیغات بوسیله نرم افزارهای روبات و یا گفتگوهای غیرتخصصی ( و بعضا غیراخلاقی ) شده بود.

اتاق گفتگو چت روم یاهو


همچنین وجود حفره های امنیتی متعدد در این نرم افزارها ، خطر امکان نفوذ هکرها به سیستم کاربران افزایش داده و به نوبه خود تبدیل به یکی از معضلات پیش روی شرکتهای ارائه کننده خدمات مسنجر شده بود.

منبع مطلب : اخبار IT سایت نورآرا Nourara ، سایت مایکروسافت