سنسور های التراسونیک قابلیت انجام کار در مودهای مختلفی را دارا هستند. در اینجا چند حالت از مهمترین مودهای کاری سنسور ها را ملاحظه می فرمایید:


مود کاری انعکاسی

مود انعکاسی ( proximity switch )

این مود ،حالت کاری کلاسیک سنسور التراسونیک است. در این حالت سوئیچ هنگامی فعال می شود که جسم مورد نظر در فاصله تنظیم شده ( از قبل تعیین شده)  قرار گیرد، این فاصله ( از قبل تعیین شده ) دارای هیسترزیس است.

این مود کاری سنسور اولتراسونیک برای تشخیص وجود یا عدم وجود اجسام بکار میرود. شمارش اجسام روی کانوایر یکی از کابردهای این مود می باشد.

شایان ذکر است سنسور التراسونیک سری lpc، lcs، mic، pico قابلیت کار در مود پراکسیمیتی سوئیچ را دارند .


 

مود کاری ویندو

مود ویندو ( Window )

این حالت ، حالت گسترده تر مود انعکاسی سنسور التراسونیک است.در این حالت سوئیچ هنگامی فعال می شود که جسم مورد نظر در یک محدوده بین دو حد فاصل از قبل تعیین شده قرار گیرد. از این مود می توان جهت مانیتور کردن استفاده کرد.

برای مثال برای تشخیص سایز صحیح بطری ها در خط تولید و جدا کردن بطری های کوتاهتر می توان از این مود سنسور اولتراسونیک استفاده کرد. 

مود کاری سد منعکس کننده

مود سد منعکس کننده التراسونیک ( Ultrasonic Reflector )

این مود کاری سنسور اولتراسونیک مانند سنسور نوری ( سنسور فتو الکتریک ) همراه با آینه عمل می کند. تنها تفاوت این است که آینه ( رفلکتور ) در سنسور اولتراسونیک می تواند فقط یک صفحه ی فلزی صاف باشد.

در این مود سنسور التراسونیک در حالت مود ویندو تنظیم شده است و آینه در بازه ی تنظیم شده ی ویندو قرار میگیرد ( مانند تصویر فوق ). با قرار گرفتن سوژه بین رفلکتور و سنسور التراسونیک ،حتی اگر سوژه منعکس کننده خوبی برای امواج التراسونیک نباشد باز هم سنسور التراسونیک به راحتی آن را تشخیص می دهد.

این مود کاری برای تشخیص اجسامی که منعکس کننده خوبی نیستند مانند: فوم پلاستیکی،خاک اره و ...استفاده می شود.

 مود تشخیص مانع ناخواسته

جلوگیری از تشخیص مانع ناخواسته ( Disturbing Items )

در تنظیمات سنسور التراسونیک این قابلیت وجود دارد که می تواند اجسام نا خواسته ای را که جلوتر از سوژه مورد نظر نسبت به سنسور قرار دارد نادیده گرفته و فقط امواج برگشتی از مانع واقع شده در فاصله مطلوب را مورد سنجش قرار دهد.

به عنوان مثال با استفاده از این قابلیت سنسور آلتراسونیک در تشخیص سطح مایع در بطری ها می توان گردنه بطری را نادیده گرفت.

همچنین یکی از کاربرد های دیگر این مود ، نادیده گرفتن پروانه همزن در مخازن می باشد. ( مانند تصویر ذیل )

 

قابلیت جلوگیری از تشخیص مانع ناخواسته
قابلیت جلوگیری از تشخیص مانع ناخواسته در سنسور التراسونیک