از کاربردهای متنوع سنسور التراسونیک Ultrasonic می توان موارد زیر را برشمرد:
روباتیک:


سنسور های اولتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic بدلیل داشتن ابعاد کوچک و قطر 18mm برای استفاده در بازوی روبات ها بسیار مناسب می باشند.
کنترل سطح همزمان:سنسور های اولتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic برای تشخیص همزمان چند شیء هم می توانند به کار روند ( به طور مثال وجود جعبه های نوشابه داخل صندوق) .
همچنین برای بررسی خالی بودن بطری های پلاستیکی و نیز تشخیص ارتفاع آنها و یا نبودن بطری ها (واژگون شدن) روی کانوایر بکار می رود.

تشخیص اشخاص:در این کاربرد استفاده از سنسورهایی با فاصله شناسایی وسیع تر مناسب می باشد زیرا هر چه فاصله شناسایی ( فاصله دید ) سنسور اولتراسونیک ultrasonic بزرگتر باشد فرکانس امواج التراسونیک آن کمتر بوده و این ویژگی شناسایی اجسامی را که جاذب صوت هستند مانند لباس های کتان یا مخمل بهتر خواهد کرد.

تشخیص موقعیت:


یکی از کاربرد های مهم سنسور آلتراسونیک تشخیص موقعیت سوژه در محل از پیش تعیین شده می باشد.
سنسور های التراسونیک می توانند به راحتی این کار را برای اجسام شفاف مانند شیشه انجام دهند. (در این کاربرد سنسور اولتراسونیک ultrasonic باید کاملا بر سوژه عمود قرار گیرد ).
مانیتورینگ جانمایی صفحات ( محل قرار گرفتن صفحات ):هنگامی که سوژه مورد نظر برای شناسایی جاذب امواج صوت باشد یا بنا به اندازه و موقعیتش داخل صفحه باعث پراکنده شدن امواج اولتراسونیک شود ، از روش سد منعکس کننده ( Reflective Barrier ) استفاده می شود.
به این صورت که سد منعکس کننده پشت سوژه قرار داده می شود. سنسور التراسونیک با خروجی دیجیتال و کار در مود ویندو هنگامی که جسمی مقابل سد منعکس کننده قرار می گیرد سیگنالی را از خود ساتع می کند.


اندازه گیری حجم:با استفاده از سنسور آلتراسونیک و کنترلر wms-4/14 با 4 خروجی آنالوگ می توان همزمان ابعاد یک جسم مکعبی شکل را اندازه گیری کرد ( به طور مثال می توان با استفاده از سه سنسور اولتراسونیک ارتفاع ، طول و عرض سوژه مورد نظر را اندازه گیری کرد )کنترل کشش:یکی از کاربردهای جالب سنسور اولتراسونیک کنترل کشش ( برای مثال اندازه انحنای پارچه در صنایع نساجی ) می باشد به نحوی که سنسور می تواند فاصله قله انحنا را تا سطح مشخص اندازه گیری نماید.
بدیهی است تغییر در این اندازه نشان دهنده اندازه کشش طولی می باشد.کنترل کیفیت:یکی از کاربردهای مهم سنسور اولتراسونیک ، استفاده در بخش کنترل کیفیت در خطوط تولید می باشد.
برای مثال سنسور آلتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic همراه خروجی دیجیتال pnp برای شناسایی بطری های خیلی بلند یا کوتاه یا تشخیص بطری های واژگون شده روی کانوایر خط تولید بکار می رود.
تشخیص سطح در فشار بالا ( تا 6bar ) :در بعضی از مخازن به دلیل فشار بالای مخزن نمی توان از سنسورهای معمولی استفاده کرد.در این گونه مواقع می توان از سنسور های آلتراسونیک مدل lpc یا hps+ شرکت میکروسونیک Microsonic استفاده کرد.
کنترل کشش نخ:


همانطور که در قبل اشاره شد از سنسور التراسونیک می توان جهت کنترل کشش طولی استفاده نمود.
با توجه به اینکه سنسور اولتراسونیک ultrasonic قابلیت تشخیص اجسام باریک مانند نخ را دارد ، درهنگام پیچیدن نخ یا سیم نیز استفاده می شود.
کنترل ارتفاع در انبار کردن اجسام:می توان از سنسور التراسونیک برای تشخیص ارتفاع دسته ای از مواد مانند صفحه های چوب ، قاب های شیشه ، ورقه های کاغذ و پنل های پلاستیکی رنگی در خط تولید استفاده کرد.

مانیتورینگ فویل و فیلم :


مانیتورینگ فیلم و فویل در دستگاه های بسته بندی به راحتی توسط سنسور التراسونیک مدل pico شرکت میکروسونیک Microsonic انجام می شود.
اگر مواد مورد نظر برای شناسایی سطح کافی نداشته باشند می توان از روش سد منعکس کننده استفاده کرد.


کنترل سطح:علاوه بر مخازن پرفشار ( که قبلا مطرح شد ) ، سنسورهای التراسونیک در مخازن عادی نیز برای تشخیص ارتفاع از چند میلیمتر تا 6 متر بکار می روند و همچنین برای کنترل سطح ماکزیمم ، مینیمم با دو خروجی دیجیتال یا یک خروجی آنالوگ 0-10v و 4-20mA و همچنین به طور خاص با خروجی INTERBUS در دسترس هستند.
تشخیص همپوشانی ورق:سنسور التراسونیک مدل dbk 4 شرکت میکروسونیک Microsonic با استفاده از این قابلیت می تواند دو برگه از جنس کاغذ ، فیلم ، برگه نازک فلز را که به هم چسبیده اند را شناسایی کرده و از این اتفاق جلوگیری کند و سنسور التراسونیک مدل dbk 5 شرکت میکروسونیک Microsonic برای مواد ضخیم تر مانند ورقه های پلاستیکی بکار می رود.
تشخیص غیر مستقیم بکمک منعکس کننده امواج صوتی:همانطور که قبلا در مطلب مربوطه اشاره شده است ، می توان مسیر امواج التراسونیک را به اندازه 90 درجه توسط یک جسم منعکس کننده خوب (جسم صاف و براقی که شرایط انعکاسی مطلوبی دارد ) تغییر داد.
بدین ترتیب می توان سنسور های اولتراسونیک را در محلهایی که به دلیل شرایط کمبود فضا و یا نحوه قرارگیری خطوط تولید ، امکان نصب سنسور بصورت عمودی وجود ندارد ، به شکل موازی با خط تولید نیز مستقر نمود.
کاربرد در دستگاه تزریق پلاستیک:با استفاده از سنسور التراسونیک مدل wms شرکت میکروسونیک Microsonic و کنترلر آنها می توان همزمان از سه طرف قطر خروجی دستگاه تزریق پلاستیک را کنترل نمود. اینکار باعث کاهش هزینه و حجم سیستم کنترل اینگونه ماشین آلات می گردد.
تشخیص جسم متخلخل یا اسفنجی :تشخیص اجسامی که منعکس کننده خوبی نیستند ( مانند اجسام متخلخل ، فوم ، اسفنج ، خاک اره ، شن و ...) به طریق استفاده از روش سد منعکس کننده در مود کاری ویندو توسط سنسور التراسونیک به راحتی انجام می شود.
برای این منظور یک منعکس کننده به صورت موقت در پشت سوژه قرار داده می شود ، هنگامی که یک جسم در مقابل منعکس کننده قرار گیرد سیگنال خروجی توسط سنسور اولتراسونیک تولید می شود.
کاربرد در اتومبیل:از سنسور التراسونیک می توان در وسایل نقلیه برای جلوگیری از برخورد با مانع یا وسایل نقلیه دیگر استفاده کرد.
می توان تا 4 سنسور در جلو و عقب وسیله نقلیه برای این منظور بهره برد. امروزه بسیاری از سازندگان اتومبیل این گزینه را بصورت پیش فرض و یا آپشنال بر روی خودرو تولیدی قرار میدهند.
دقت این سنسور ها ، ضریب اطمینان سیستمهای امنیتی و جانبی خودروها ( نظیر سیستم رادار جهت غیرفعال نمودن کروز کنترل ) را بسیار بالا می برد.
تشخیص قطر:قطر یک جسم رول شده یا لوله شده را می توان با سنسور آلتراسونیک اندازه گیری کرد. بدین ترتیب سنجش میزان محصول ( برحسب متراژ یا وزن ) به راحتی و با دقت بالا انجام می شود. اینکار علاوه بر کاهش حجم و تعداد قطعات سیستم سنجش ( مانند لودسل و ... ) هزینه های ناشی از این مجموعه را به نحو چشمگیری کاهش خواهد داد.
منبع : بخش محصولات سنسور اولتراسونیک سایت شرکت اتصالات کابل آریا